Aktualnie znajdujesz się na:

Wyniki badania naukowców z NIO nad leczeniem czerniaka! Prawie całkowita odpowiedź patomorfologiczna u blisko 60% pacjentów

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie opublikowali w prestiżowym New England Journal of Medicine wyniki badania nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka trzeciego stopnia. Badanie zostało uznane za jedno z dwunastu najważniejszych badań klinicznych w onkologii tego roku.

Profesor Piotr Rutkowski i dr Joanna Płaczke z NIO-PIB, wraz z badaczami z pięciu krajów, przedstawili wyniki dotyczące leczenia przedoperacyjnego czerniaka za pomocą skojarzonej immunoterapii nivolumabem i ipilimumabem. Terapia ta okazała się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne leczenie pooperacyjne. Po niespełna roku od rozpoczęcia badań, przeżycia pacjentów wolne od zdarzeń były o 26% lepsze w grupie otrzymującej przedoperacyjną immunoterapię.

Badanie, które obejmowało 400 pacjentów z 20 ośrodków na całym świecie, wykazało prawie całkowitą odpowiedź patomorfologiczną u 60% pacjentów, co oznacza, że czerniak niemal całkowicie zniknął z węzłów chłonnych.

To badanie może zrewolucjonizować podejście do terapii nie tylko czerniaka, ale i innych nowotworów - podkreśla profesor Rutkowski, przewodniczący rady ABM

W Polsce liczba zachorowań na czerniaka rośnie, co podkreśla znaczenie edukacji i prewencji. Przykład tego badania pokazuje, że niekomercyjne badania kliniczne mogą prowadzić do znaczących zmian w standardach leczenia.

Źródło: nio.gov.pl 

Przypominamy, że trwa konkurs na niekomercyjne badania w obszarze onkologii: szczegóły.

Opcje strony

do góry