Aktualnie znajdujesz się na:

Badanie ABM nad wczesnym wykrywaniem endometriozy z pozytywną opinią Komisji Bioetycznej

27 czerwca 2024 r. Komisja Bioetyczna przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pozytywnie rozpatrzyła wniosek dotyczący Badania porównawczego oceniającego zastosowanie nieinwazyjnego testu ENDORNA w rozpoznaniu endometrozy względem laparoskopii. Koordynatorem badania jest prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska.

Badanie, zainicjowane przez Agencję Badań Medycznych, skupi się na ocenie przydatności klinicznej innowacyjnego testu EndoRNA w diagnostyce endometriozy. Ta choroba, dotykająca nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym, często pozostaje niezdiagnozowana przez wiele lat, powodując znaczne cierpienie i problemy z płodnością.

Najważniejsze aspekty badania:

  1. Ocena skuteczności testu EndoRNA w porównaniu z tradycyjną laparoskopią.
  2. Potencjał skrócenia czasu diagnostyki z obecnych 6-8 lat do zaledwie 48 godzin.
  3. Możliwość wykonania testu w gabinecie lekarskim, bez konieczności hospitalizacji.

Pozytywne wyniki badania mogą otworzyć drogę do refundacji testu EndoRNA, co znacząco zwiększyłoby dostępność wczesnej diagnostyki endometriozy dla milionów Polek.

Agencja Badań Medycznych oraz zespół badawczy wyrażają nadzieję, że wyniki eksperymentu przyczynią się do poprawy opieki nad pacjentkami z endometriozą i zwiększą świadomość tej choroby w społeczeństwie.

Opcje strony

do góry