35.Seminarium pt. "Badania kliniczne w pediatrii"
Informacje ogólne
Szanowni Państwo,
Agencja Badań Medycznych wraz z Instytutem „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie zaprasza na seminarium pt. „Badania kliniczne w pediatrii”.
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat:
- aspektów prawnych i etycznych w badaniach klinicznych z udziałem populacji pediatrycznej,
- udziału pacjenta w projektowaniu badań,
- planowania i analizy statystycznej,
- przygotowania dokumentacji,
- badań w chorobach rzadkich,
Zachęcamy do udziału w szczególności lekarzy, badaczy oraz wszystkich zainteresowanych wskazaną tematyką!
Program
AGENDA
„Badania kliniczne w pediatrii”
2 marca 2022 r. godz. 10.00
10.00 – Powitanie uczestników spotkania przez Agnieszkę Ryniec, Dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych Agencji Badań Medycznych.
- Aspekty prawne w pediatrycznych badaniach klinicznych w kontekście obowiązywania rozporządzenia 536/2016 - Daniel Leśniowski (10 minut).
- Aspekty etyczne w badaniach z udziałem populacji pediatrycznej - prof. dr hab. Paweł Łuków (20 minut).
- Udział pacjenta małoletniego w projektowaniu badań klinicznych - dr n. med. A. Wiśniewski (10 minut).
10:45 Dyskusja z uczestnikami.
- Planowanie i analiza statystyczna pediatrycznych badań klinicznych - dr n. med. Marek Migdał (20 minut); dr n. med. Zbigniew Kułaga (10 minut).
- Przygotowanie dokumentacji do pediatrycznego badania klinicznego - dr n. med. Jolanta Więckowska (20 minut).
11:40 Dyskusja z uczestnikami.
11.45 –Część III.
- Badania kliniczne w chorobach rzadkich - dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Badgińska, prof. IPCZD (20 minut).
- Wyzwania dla IPCZD związane z realizacją niekomercyjnych badań klinicznych - Dorota Gągała (10 minut).
12.15 – Dyskusja z uczestnikami.
13.00 – ZAKOŃCZENIE
Prowadzący
dr hab. n med. Bożenna Dembowska-Bagińska, prof. IPCZD
Kierownik Kliniki Onkologii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Pediatra, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej. Od 1980 roku pracuje w Klinice Onkologii ( Instytutu Matki i Dziecka – od 1996 Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka). Jest czynnym onkologiem dziecięcym, brała udział w wielu badaniach klinicznych u dzieci z chorobą nowotworową. Od 2006 roku jest stałym przedstawicielem Polski w Komitecie ds. Sierocych Produktów Leczniczych przy Europejskiej Agencji Leków (EMEA).
Dorota Gągała
Kierownik Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Absolwent SGH. Związana z przemysłem farmaceutycznym od ponad 15 lat. Przygodę z badaniami klinicznymi rozpoczęła 5 lat temu w polskiej firmie CRO. Od 2019 roku aktywnie uczestniczy w rozbudowie struktury badań klinicznych w IPCZD.
dr n. med. Zbigniew Kułaga
Adiunkt i kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego w Instytucie Zdrowia Dziecka w Warszawie, posiada specjalizacje z anestezjologii i intensywnej terapii. Uczestnik projektów OLAF (finansowanie przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), OLA (finansowanie przez NCBiR) oraz projektu unijnego TOYBOX. Kierownik projektów badawczych stanu odżywienia i sposobu żywienia dzieci i młodzieży realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Ukończył studia podyplomowe z ekonomiki zdrowia i zastosowaniu pakietu SAS w analizach biznesowych na Uniwersytecie Warszawskim. Dodatkowe kwalifikacje zawodowe - epidemiologia i statystyka medyczna (Intensive Course In Epidemiology And Medical Statistics London School of Hygiene & Tropical Diseases), GCP, metodologia badań naukowych. Opublikował ponad 130 recenzowanych artykułów (ponad 60 indeksowanych w pubmed). Zainteresowania badawcze: układy referencyjne ciśnienia tętniczego oraz parametry antropometryczne dzieci i młodzieży, epidemiologia nadwagi i otyłości w populacji wieku rozwojowego oraz stanu odżywienia i sposobu żywienia dzieci i młodzieży
Daniel Leśniowski
Absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 r. radca prawny. Doświadczenie przede wszystkim w prawie medycznym, w tym w zakresie badań klinicznych, w prawie gospodarczym, cywilnym, prawie pracy i w prawie zamówień publicznych.
dr n. med. Marek Migdał
Pediatra, specjalista chorób płuc, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Od 2018 r. Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. W latach 1985-1986 i w 1990 odbywał staże naukowe we Francji (stypendium SEPCR, następnie stypendium rządu francuskiego).
Autor ponad 220 publikacji, wykładowca na kursach CMKP, organizator szeregu konferencji poświęconych intensywnej terapii dzieci oraz badaniom klinicznym. Koordynator wielu grantów europejskich, w tym: GRIP- Global Research in Paediatrics, ID-EPTRI, c4c - conect4children – a pan-european clinical trial network, SMART - Small Medicines Advanced Research Training. Członek European Society of Paediatric and Neonatal Intensive Care (ESPNIC), w latach 2014-2017 wybrany do zarządu tego towarzystwa jako Professional Development Committee Chair.
Od 1995 ekspert URPL, w latach 2004-2007 ekspert “Ad hoc group for the development implementing guidelines for Directive 2001/20/EC relating to good clinical practice in the conduct of clinical trials on medicinal products for human use” w Brukseli w ramach której brał aktywny udział w przygotowaniu dokumentu Komisji Europejskiej “Ethical Considerations for clinical trials with the paediatric population” opublikowanego w roku 2008. Od 2007 roku jest członkiem Komitetu Pediatrycznego Europejskiej Agencji Leków.
Odbył szereg szkoleń w zakresie badań klinicznych: “GCP inspectors and country counsellors on clinical trials” (1994 organizatorzy: DIA, Instytut Leków i Ministerstwo Zdrowia), “A course on pharmacoepidemiology and pharmacoeconomics” (1996 organizatorzy: Potsdam Institute of Pharmacoepidemiology and Technology Assessment i Szkoła Zdrowia Publicznego CMUJ), „Clinical data management and drug safety in clinical trials” (1996 organizatorzy: DIA i Instytut Leków). W okresie przedakcesyjnym do UE w roku 2004 odbył szkolenia w zakresie “Clinical Trial Applications and GCP Inspections” oraz “Clinical Trials Methodology and Statistics” (oba kursy zorganizowane przez URPL i Spanish Pharmaceutical Administration).
dr n. med. Jolanta Więckowska
Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie.. W latach 1983-1996 asystent Kliniki Onkologii - Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. W latach 1999-2007 pracowała w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od 2007 r. jest ekspertem zewnętrznym ds. oceny dokumentacji klinicznej URPLWMiPB. W latach 2007 - 2015 pracowła jako lekarz rodzinny w Grupie LUX MED.
dr n. med. Aleksander Wiśniewski
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (mgr pielęgniarstwa 2011; dr n. med. 2019). Od 2013 roku związany zawodowo z Instytutem "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, gdzie pracował w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a od 2019 roku pracuje w Dziale Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą. Doświadczenie kliniczne, naukowe oraz badawcze zdobyte w ramach studiów doktoranckich ułatwia mu tworzenie i usprawnianie funkcjonowania interdyscyplinarnych zespołów terapeutycznych i badawczych, co jest kluczowe w populacji pediatrycznej. Reprezentuje IPCZD w projekcie ABM „Pacjent w badaniach”, Paediatric Investigator Network, TriNetX Scientific Advisory Board; jest także założycielem i liderem sekcji pielęgniarskiej w European Children Hospital’s Organization.
prof. dr hab. Paweł Łuków
Filozof, etyk i bioetyk, kierownik Zakładu Etyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor naczelny półrocznika Etyka, autor prac poświęconych etyce Kantowskiej, filozofii medycyny, etyki medycznej i etyce życia publicznego. Obecnie prowadzi badania nad problematyką publicznej debaty bioetycznej w społeczeństwie demokratycznym, miejsca godności ludzkiej i praw człowieka w regulacji bioetycznej, równego dostępu do opieki zdrowotnej, statusu ciała ludzkiego w biomedycynie ze szczególnym uwzględnieniem medycyny transplantacyjnej, podatności na skrzywdzenie uczestników badań naukowych oraz kształceniem etycznym profesjonalistów medycznych i badaczy.
Uwagi
Udział w szkoleniu będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z komunikatami wyświetlanymi w trakcie rejestracji oraz po jej dokonaniu. Otrzymanie wiadomości z potwierdzeniem zapisu na dane szkolenie jest jednoznaczne z tym, że rejestracja przebiegła prawidłowo i znaleźli się Państwo na liście uczestników.
Na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym otrzymają Państwo link do spotkania.
Ilość uczestników jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.