186.Aspekty regulatorowe w opracowaniu i wdrażaniu radiofarmaceutyków

Informacje ogólne

Kategoria szkolenia
Badania kliniczne
Obszar
kliniczne
Forma
szkolenia
Cena
bezpłatne
Odbiorca
inne

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie organizowane przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), poświęcone kluczowym zagadnieniom związanym z regulacjami prawnymi, standardami GMP oraz bezpieczeństwem radiologicznym w kontekście opracowywania i wdrażania radiofarmaceutyków. 

Szkolenie przeznaczone jest dla Beneficjentów i potencjalnych wnioskodawców konkursów ABM

Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości uczestników w zakresie aspektów regulatorowych, procesów wytwarzania i rejestracji, wymagań dotyczących dokumentacji oraz praktycznych wyzwań napotykanych podczas rozwoju i stosowania radiofarmaceutyków w medycynie.

Szkolenie będzie podzielone na trzy główne bloki tematyczne, skupiające się na najważniejszych aspektach związanych z rozwojem i wdrażaniem radiofarmaceutyków:

  • Praktyczne wyzwania we wdrażaniu i rozwoju radiofarmaceutyków

Omówione zostaną nowoczesne zastosowania radiofarmaceutyków w medycynie nuklearnej oraz krajowe doświadczenia w badaniach i wdrażaniu tych technologii.

  • Regulacje, standardy i dobre praktyki w radiofarmacji

Część poświęcona międzynarodowym regulacjom, dobrym praktykom oraz wykorzystaniu radioizotopów w badaniach i diagnostyce medycznej.

  • Proces uzyskiwania zezwoleń i nadzoru – wymagania formalne

Prezentacje instytucji odpowiedzialnych za rejestrację, dopuszczenie do obrotu i kontrolę bezpieczeństwa radiofarmaceutyków w Polsce (GIF, URPL, PAA, KCOR).

 

Szkolenie zakończy panel dyskusyjny z udziałem prelegentów i uczestników.

Program

Spotkanie odbędzie się  29 maja 2025 roku w godzinach 10.00-15.45

Szczegółowy harmonogram szkolenia jest dostępu w pliku do pobrania.

Prowadzący

Dr hab. n. farm. Piotr Garnuszek, prof. Instytutu

Obecnie jest profesorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych, kierownikiem Zakładu Badawczego Ośrodka Radioizotopów Polatom w Otwocku,  największego polskiego wytwórcy i eksportera produktów radiofarmaceutycznych.

Głównym obszarem jego zainteresowań naukowych jest radiofarmacja, a w szczególności badania nad nowymi radiofarmaceutykami do zastosowań w diagnostyce i terapii nowotworów.

Dr hab. Piotr Garnuszek opracowuje standardy jakościowe dla produktów radiofarmaceutycznych (monografie farmakopealne), będąc jednocześnie od 2007 roku członkiem grupy ekspertów Farmakopei Europejskiej (Group 14 – radioactive compounds) przy Europejskim Dyrektoriacie ds. Jakości Leków (EDQM). W latach 2004-2011 był również członkiem podkomisji ds. Produktów Radiofarmaceutycznych Farmakopei Polskiej przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB). Posiada kwalifikacje eksperta do spraw jakości produktów radiofarmaceutycznych i w latach 2008-2010 był audytorem technicznym EDQM w zakresie technik radioanalitycznych.

Adam Grabowski

ur. 1962 w Łodzi. W 1985 roku ukończył studia magisterskie na kierunku fizyki i specjalności fizyki teoretycznej na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego  (obecnie Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ). Pod koniec lat 80-tych pracował w zespole prof. dr hab. Jerzego Wdowczyka z Zakładu Wysokich Energii Instytutu Problemów Jądrowych w Łodzi. Pod koniec lat 90-tych ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami na Wydziale Zarządzania UŁ, posiada certyfikat IPMA ( International Project Management Association). Przez szereg lat zajmował się sprzedażą i wdrożeniami projektów z technologii ICT ( Information and Communication Technology), w szczególności projektami w oparciu o technologie Cisco Systems. Prowadził pomiary reflektometryczne dla sieci optycznych oraz pomiary dla sieci opartych na okablowaniu miedzianym. Specjalizował się w konwersji interfejsów oraz mediów. Od 2019 roku prowadził laboratorium badawcze akredytowane przez PCA (Polskie Centrum Akredytacji) w zakresie pomiarów fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych i pomocniczych oraz medycyny nuklearnej w Krajowym Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. Od 2024 roku pełni funkcję zastępcy ds. organizacyjnych Dyrektora Centrum.

Agnieszka Jaworska- Sobczak

Inspektor dozoru jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki

Absolwentka Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej. Od 2012 roku związana z Państwową Agencją Atomistyki, a od 2013 roku pełni funkcję inspektora dozoru jądrowego. Obecnie zajmuje stanowisko głównego specjalisty w Zespole ds. Zastosowań Medycznych i Weterynaryjnych w Departamencie Ochrony Radiologicznej PAA.

Dr hab. Krzysztof Piotr Kilian

Chemik specjalizujący się w chemii analitycznej i radiochemii. Pracuje w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne dotyczące wykorzystania radiofarmaceutyków w badaniach przedklinicznych. Jego prace obejmują syntezę oraz ocenę potencjału zastosowania klasycznych i nowatorskich radioznaczników w obrazowaniu medycznym, a także rozwój metod wytwarzania radioizotopów.

Prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki

Specjalista medycyny nuklearnej i Konsultant Krajowy w tej dziedzinie. Kieruje Zakładem Medycyny Nuklearnej w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim. Pracuje również w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego działalność naukowa i kliniczna skupia się na wykorzystaniu radioizotopów w diagnostyce i leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, serca oraz schorzeń onkologicznych. Jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych, które istotnie wpłynęły na rozwój medycyny nuklearnej w Polsce i na świecie. Jego prace obejmują zarówno badania podstawowe, jak i wdrożenia kliniczne, w tym innowacyjne techniki obrazowania i terapie radioizotopowe. 

Profesor jest również cenionym dydaktykiem, z pasją kształcącym kolejne pokolenia lekarzy i specjalistów, przyczyniając się do rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i terapii

Katarzyna Lipińska

Główny Specjalista – Inspektor ds. wytwarzania z ponad 16-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej. Od 6 lat związana z Departamentem Inspekcji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z wydawaniem oraz zmianami zezwoleń na wytwarzanie lub import produktu leczniczego.

Dr Sebastian Mielcarek

Doktor nauk chemicznych, ekspert Europejskiej Agencji Leków (EMA), członek grupy roboczej ds. inspekcji GMP dla heparyn. Uczestnik programu inspekcji Europejskiego Dyrektoriatu ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM) w ramach procedury Certyfikatu Zgodności (CEP) dla substancji czynnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie inspekcji GMP, w tym również produkcji radiofarmaceutyków.

Prof. dr hab. inż. Renata Mikołajczak

Pełni funkcję pełnomocnika Dyrektora ds. Naukowych oraz Współpracy Krajowej i Międzynarodowej w Ośrodku Radioizotopów POLATOM w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z otrzymywaniem radioizotopów do zastosowań medycznych, projektowaniem radiofarmaceutyków do obrazowania molekularnego i terapii oraz ich wdrażaniem do praktyki medycznej. Profesor Renata Mikołajczak od 2020 r. kieruje pracami Grupy Roboczej ds. Prekursorów Radiofarmaceutycznych (Precursors for Radiopharmaceutical Preparations) Komisji Farmakopei Europejskiej.

Dr Paweł Pawłowski

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Chemii. Od kilkunastu lat zaangażowany w pracę na rzecz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, najpierw jako Ekspert ds. jakości produktów leczniczych, następnie jako Naczelnik Wydziału Oceny Dokumentacji Chemicznej, Farmaceutycznej i Biologicznej, a obecnie Zastępca Dyrektora Departamentu oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych. Czynny uczestnik licznych szkoleń dotyczących wymagań dla dokumentacji rejestracyjnej z zakresu formulacji, badań rozwojowych, technologii procesu wytwarzania, analityki, systemu zamknięć czy badań stabilności substancji czynnych i produktów leczniczych. Jeden z nielicznych ekspertów specjalizujących się w tematyce jakości produktów leczniczych radiofarmaceutycznych.

Uwagi

Na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym otrzymają Państwo link do spotkania.

Udział w szkoleniu będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z komunikatami wyświetlanymi w trakcie rejestracji oraz po jej dokonaniu. Otrzymanie e-maila z potwierdzeniem zapisu na dane szkolenie jest jednoznaczne z prawidłowym ukończeniem rejestracji i zakwalifikowaniem na szkolenie.

Weź udział w szkoleniu, zarejestruj się

Załóż konto i zgłoś udział w szkoleniu

Jestem nowym użytkownikiem i chcę korzystać z usług serwisu.

Zarejestruj się

lub załóż konto uproszczone i loguj się tylko przez link

Szybka rejestracja

Posiadam już konto

Przypomnij hasło Ponownie wyślij link aktywacyjny
do góry