10."Terapia CAR-T cells" - webinarium online

Informacje ogólne

Kategoria szkolenia
Badania kliniczne
Obszar
kliniczne
Forma
szkolenia
Liczba godzin
4
Cena
bezpłatne
Odbiorca
administracja szpitali, inne, lekarze
Prezes Agencji Badań Medycznych zaprasza na  spotkanie pt. Terapia CAR-T cells. Spotkanie odbędzie się 18 marca 2021 r. o godzinie 9.00 w formie aktywnych warsztatów on-line.
 
Prelegentami w spotkaniu będą eksperci w dziedzinie terapii CAR-T cells.
 
Liczba uczestników spotkania jest ograniczona - o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. 
Na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym otrzymają Państwo link do spotkania.
 
Udział w szkoleniu będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z komunikatami wyświetalnymi w trakcie rejestracji oraz po jej dokonaniu. Dopiero otrzymanie maila z potwierdzeniem zapisu na dane szkolenie jest jednoznaczne z tym, że rejestracja przebiegła prawidłowo i znaleźli się Państwo na liście jego uczestników. 

Program

Agenda spotkania „ Terapia CAR-T cells”

18 marca 2021 r., godz. 9.00, online

  • 9.00   Powitanie uczestników spotkania przez mec. Jakuba Berezowskiego, z-cę Prezesa ds. Finansowania Badań

  • 9.10   CZĘŚĆ 1.
  1. Perspektywy rozwoju terapii opartych na CAR-T: nowe wskazania i nowe technologie.

​Prelegent: prof. dr hab. n. med. Sebastian Giebel – Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach oraz Główny Badacz w projekcie dotyczącym CAR-T cells finansowanym przez ABM: ,,Polish Chimeric Antigen Receptor T-cell Network".

  • 9.45   Dyskusja z uczestnikami

  • 10.00   CZĘŚĆ 2. 
  1. Skuteczność terapii CAR-T w leczeniu chłoniaków agresywnych.
  2. Powikłania po terapii CAR-T, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań infekcyjnych oraz zalecenia w tym zakresie.

Prelegent: prof. dr hab. n. med. Lidia Gil – Specjalistka chorób wewnętrznych, hematologii  i transplantologii klinicznej, Kierownik Kliniki i Katedry Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prodziekan Wydziału Lekarskiego UMP, a także Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.  

  • 10.30    Dyskusja z uczestnikami

  • 10.45    Przerwa

  • 10.55   CZĘŚĆ 3. 
  1. Skuteczność terapii CAR-T w leczeniu opornej i nawrotowej postaci ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.
  2. Kogo kwalifikować do terapii CAR-T? Kiedy wykonać aferezę? Jaką wybrać terapię pomostową przed chemioterapią limfodeplecyjną (LDC)? 

Prelegent: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak – Ordynator  - największego w Polsce i jednego z największych w Europie - Dziecięcego Oddziału Transplantacji Szpiku mieszczącego się w Klinice „Przylądek Nadziei” Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  • 11.25  Dyskusja z uczestnikami

  • 11.40 CZĘŚĆ 4.
     
  1. Standardy, jakie musi spełniać ośrodek w celu prowadzenia badań klinicznych (komercyjnych i niekomercyjnych) z wykorzystaniem technologii CAR-T cells.  

Prelegent: Adam Goszczyński – Dyrektor Medyczny w Novartis 

  • 12.10  Dyskusja z uczestnikami

  • 12.25 CZĘŚĆ 5.
  1. Ogólne zagadnienia medyczne i podstawy technologii 

Prelegent: prof. Alexander Yallouridis – Cluster Medical Lead, Cell & Gene Therapies Novartis (Central, Eastern & Southern Europe).

  • ​12.55  Dyskusja z uczestnikami

  • 13.10  Zakończenie

 

Prowadzący

Prof. dr hab. n. med. Sebastian Giebel

Specjalista chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej. Absolwent Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiej Akademii Medycznej (1996 r.). Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2003 r., a doktora habilitowanego w 2008 r. W 2013 r. otrzymał tytuł profesora. Zatrudniony w Centrum Onkologii w Gliwicach od 2008 r., od 2011 r. jest Kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii, a od 2015 r. pełni obowiązki Zastępcy Dyrektora Oddziału ds. Klinicznych. Przewodniczący Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG) i Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków (PLRG), sekretarz Grupy Roboczej Ostrych Białaczek Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT). Autor 120 publikacji naukowych, głównie z zakresu hematologii i transplantacji komórek krwiotwórczych. Prof. dr hab. n.med. Sebastian Giebel pełni funkcję zastępcy dyrektora Centrum Onkologii-Instytutu Oddziału w Gliwicach. 
Główny Badacz w projekcie dotyczącym CAR-T cells finansowanym przez ABM: ,,Polish Chimeric Antigen Receptor T-cell Network".

Prof. dr hab. n. med. Lidia Gil

Specjalistka chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej, Kierownik Kliniki i Katedry Hematologii i Transplantacji Szpiku w Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prodziekan Wydziału Lekarskiego UMP, a także Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.
Szczególne zainteresowania jej działalności dotyczą leczenia białaczek i chłoniaków, zarówno za pomocą chemioterapii, jak i transplantacji komórek krwiotwórczych i innych terapii komórkowych.
Obecna działalność i zainteresowania zawodowe to diagnostyka i leczenie nowotworowych chorób hematologicznych, przeszczepianie szpiku. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów oraz Polskej Federacji Ośrodków Transplantacji Szpiku, działa na rzecz European Society for Blood and Marrow Transplantation, jak również American Society of Hematology. Autorka 259 publikacji i doniesień zjazdowych.

Adam Goszczyński

Z wykształcenia lekarz, były nauczyciel akademicki w Klinice Hematologii, obecnie Dyrektor Medyczny w wiodącej innowacyjnej firmie farmaceutycznej Novartis Oncology. W 2006 r. ukończył studia MBA Zarządzanie technologiami medycznymi, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a w 2008 r. obronił pracę doktorską na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. 
Pan Adam Goszczyński posiada doświadczenie w medycynie farmaceutycznej, w tym: bezpieczeństwo i nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii, sprawy medyczne i doradztwo, zgodność i zarządzanie medyczne oraz zarządzanie badaniami klinicznymi. 

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak

Ordynator największego w Polsce i jednego z największych w Europie Dziecięcego Oddziału Transplantacji Szpiku, mieszczącego się w Klinice „Przylądek Nadziei” Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Prof. Kałwak ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1995r., a doświadczenie zdobywał również w klinikach w Niemczech (Tybinga, Ulm). Przeprowadził wraz z Zespołem pierwsze w Europie przeszczepienie (krwi pępowinowej) w Zespole Pelizaeusa-Merzbachera, pierwsze w Polsce przeszczepienie komórek hematopoetycznych w wielu rzadkich jednostkach chorobowych (chorobach metabolicznych i niedoborach odporności) min. w MPS1H (chorobie Hurler), MLD czy zespole IPEX. Jest pionierem zastosowania komórek mezenchymalnych w leczeniu choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi. W marcu 2020 roku jako pierwszy w Polsce zastosował wraz z Zespołem  terapię CAR-T cells (zmodyfikowanymi genetycznie autologicznymi limfocytami T) u dziecka z nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL). Do stycznia 2021 roku leczenie z sukcesem przeprowadzono u kolejnej trójki dzieci z oporną postacią ALL. Prof. Kałwak jest członkiem konsorcjum unijnego RECOMB, którego zadaniem jest wdrożenie autologicznej terapii genowej w RAG-SCID.
Jest autorem i współautorem ponad 140 publikacji, które były cytowane ponad 2200 razy (łączny Impact Factor blisko 400, Indeks Hirscha 24). W swojej dziedzinie jest członkiem Zarządu EBMT (European Bone Marrow Transplant Group) Working Party Pediatric Diseases, członkiem Zarządu I-BFM SCT oraz członkiem EBMT Inborn Errors Working Party.  

Alexander Yallouridis

W 2004 r. Alexander Yallouridis ukończył medycynę laboratoryjną na Royal Melbourne Instute of Technology w Australii. Ukończył z wyróżnieniem specjalizację w dziedzinie hematologii, transfuzjologii i farmakologii. Brał udział w szkoleniach specjalistycznych: Jednostka przeszczepiania szpiku kostnego, Peter MacCallum Cancer Center w Melbourne, Australia. Alexander Yallouridis jest autorem wielu publikacji naukowych, obecnie pracuje w firmie farmaceutycznej Novartis Oncology, gdzie kieruje zespołem krajowych menadżerów medycznych ds. terapii komórkowej i genowej w zakresie innowacyjnej metody leczenia CART-T cells. 
do góry