184.Seminarium pt. „Koordynowanie badania klinicznego, w tym weryfikacja danych i ich raportowanie”
Informacje ogólne
Szanowni Państwo,
Agencja Badań Medycznych zaprasza na seminarium pt. „Koordynowanie badania klinicznego, w tym weryfikacja danych i ich raportowanie”.
Spotkanie odbędzie się on-line 14 maja 2025 r. w godzinach 10:00-12:30 za pośrednictwem platformy internetowej Zoom.
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom kluczowych zagadnień związanych z koordynowaniem badania klinicznego oraz weryfikacji danych i ich raportowania.
Zachęcamy do udziału w szczególności osoby odpowiedzialne za koordynację badań klinicznych oraz wszystkich zainteresowanych wskazaną tematyką!
Program
Agencja Badań Medycznych wraz z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu zaprasza na seminarium pt. Koordynowanie badania klinicznego, w tym weryfikacja danych i ich raportowanie.
Spotkanie odbędzie 14 maja 2025 r. o godzinie 10.00 w formie on-line z wykorzystaniem platformy do wideokonferencji.
Agenda
Koordynowanie badania klinicznego, w tym weryfikacja danych i ich raportowanie
14.05.2025 r. godz. 10.00
10.00 Powitanie uczestników spotkania
10.05 Część I – Joanna Wieczorek-Powiertowska, Krzysztof Jezierski
Rola koordynatora badań klinicznych
- Zakres obowiązków i odpowiedzialności,
- Współpraca z badaczami, monitorami i sponsorami,
- Organizacja, tworzenie i zarządzanie dokumentacją.
10.35 Część II – Joanna Wieczorek-Powiertowska, Krzysztof Jezierski
Weryfikacja danych (Data Verification)
- Źródła danych i dokumentacja źródłowa,
- Częste błędy w dokumentacji,
- Współpraca z CRA przy korektach danych,
- Standardy jakości danych.
11.05 Część III – Joanna Wieczorek-Powiertowska, Krzysztof Jezierski
Raportowanie danych
- Postępowanie podczas Data Base Lock,
- SAE/AESI i inne zdarzenia niepożądane – jak i kiedy raportować,
- Współpraca z zespołem badawczym i CRO,
- Narzędzia do raportowania – eCFR, IRT.
11.35 Część IV – Joanna Wieczorek-Powiertowska, Krzysztof Jezierski
Najlepsze praktyki i najczęstsze błędy
- Stadium przypadków – „z życia koordynatora”,
- Jak unikać niezgodności z GCP i protokołem badania,
- Organizacja czasu pracy i zarządzanie wieloma badaniami.
12.00 Dyskusja
12.30 Zakończenie
Liczba uczestników jest ograniczona,
o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadzący
Krzysztof Jezierski
Doświadczony specjalista w dziedzinie badań klinicznych, posiadający ponad 7-letnie doświadczenie zawodowe w tym obszarze. W trakcie swojej kariery zdobył szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu międzynarodowych wytycznych ICH, zasad Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP) oraz obowiązujących przepisów prawnych regulujących prowadzenie badań klinicznych w Polsce. Jego kompetencje obejmują wieloletnie doświadczenie w tworzeniu, przygotowywaniu oraz weryfikowaniu pełnej dokumentacji związanej z prowadzeniem badań klinicznych, zarówno od strony organizacyjnej, jak i regulacyjnej. Posiada również praktyczne umiejętności w zakresie przygotowania i przeprowadzania audytów – zarówno sponsorsko-zewnętrznych, jak i wewnętrznych – dbając o zgodność procesów z obowiązującymi normami i standardami branżowymi. Jest cenionym ekspertem w środowisku badań klinicznych, który łączy wiedzę teoretyczną z praktyką, zapewniając najwyższy poziom jakości i zgodności prowadzonych działań.
Joanna Wieczorek-Powiertowska
Specjalista z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarze badań klinicznych. Obecnie odpowiada za organizację pracy zespołu koordynatorów oraz zarzadzanie projektem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Aktywnie uczestniczyła w tworzeniu nowego ośrodka badań klinicznych – Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK) – od fazy koncepcyjnej i organizacyjnej, przez ustalenie procesów, wdrażanie procedur i standardów GCP. Doświadczenie zawodowe zdobywała w szpitalach uniwersyteckich oraz praktykach prywatnych, gdzie przez ponad osiem lat odpowiadała za negocjacje umów i budżetów badań klinicznych oraz kompleksową organizację ich realizacji. Posiada praktyczną wiedzę w zakresie współpracy z zespołami badawczymi i monitorami, obejmującą wszystkie etapy badania – od feasibility, przez uruchomienie, koordynację, aż po rozliczenie badania. Specjalizuje się w organizacji badań klinicznych, aspektach administracyjno-prawnych oraz budowaniu efektywnej współpracy z partnerami branżowymi. Prowadziła liczne szkolenia z zakresu badań klinicznych, w szczególności dla kadry zarządzającej placówek medycznych i badawczych. Jest również wykładowczynią na studiach podyplomowych z zakresu prowadzenia badań klinicznych, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi koordynatorami i badaczami.
Uwagi
Udział w szkoleniu będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z komunikatami wyświetlanymi w trakcie rejestracji oraz po jej dokonaniu. Otrzymanie e-maila z potwierdzeniem zapisu na dane szkolenie jest jednoznaczne z prawidłowym ukończeniem rejestracji i zakwalifikowaniem na szkolenie.
Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania przez tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM). Prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby na adres e-mail: szkolenia@abm.gov.pl do dnia 05.05.2025 r.