Modelowy Standard CWBK 2.0 – unifikacja zapisów
Odpowiadając na potrzeby Beneficjentów konkursów na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) oraz uwzględniając zmiany, które w ostatnich latach miały miejsce na polskim rynku m.in. z powodu pandemii COVID-19 oraz sytuacji ekonomicznej w kraju, Agencja zunifikowała i zmodyfikowała zapisy Standardu Modelowego CWBK. Głównym celem działania było stworzenie jednego dokumentu, dla beneficjentów wszystkich edycji konkursów, który będzie odpowiadał zarówno już istniejącym, jak i planowanym w przyszłości CWBK.
Standard Modelowego CWBK 2.0 składa się z czterech głównych części: zasobów ludzkich, infrastruktury, systemów IT oraz szkoleń.
Wykaz najważniejszych zmiany, które zostały wprowadzone w poszczególnych rozdziałach.
1. Zasoby ludzkie:
- rezygnacja ze szczegółowego określania wymiaru zaangażowania dla poszczególnych stanowisk. Kadra CWBK została podzielona na trzy grupy:
- stanowiska obligatoryjne – stanowiska obowiązkowe, których wymiar zatrudnienia nie powinien być mniejszy niż 1 etat,
- stanowiska doraźne – stanowiska obowiązkowe, których wymiar zatrudnienia nie powinien przekraczać 1 etatu,
- stanowiska fakultatywne – stanowiska nieobowiązkowe, które CWBK angażuje w przypadku zaistnienia takiej potrzeby,
- zniesienie limitu wynagrodzeń – wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach musi być zgodne z przyjętą formą zatrudnienia i regulaminem wynagradzania pracowników obowiązującym w jednostce.
2. Infrastruktura:
- dla wszystkich CWBK przyjęto rozwiązanie z III edycji konkursu na Utworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (ABM/2021/6), które dzieliło pomieszczenia pomiędzy część administracyjno-biurową (obligatoryjnie znajdujące się w obrębie CWBK) oraz naukowo-badawczą (mogące znajdować się przy części administracyjno-biurowej CWBK lub przy odpowiednikach klinikach).
3. Systemy IT:
- wyodrębniono dwie grupy systemów IT: obligatoryjne i fakultatywne, z czego obowiązkowo w ośrodku ma znaleźć się system do realizacji studium wykonalności (ang. Feasibility) oraz system do zarządzania badaniami klinicznymi (CTMS).
4. Szkolenia kadry CWBK:
- w związku z różnicami w zakresie szkoleń pomiędzy poszczególnymi edycjami konkursów na tworzenie i rozwój CWBK oraz potrzebą unifikacji Standardu wskazano dwie możliwości:
- beneficjenci, którzy w ramach projektu przewidzieli środki na szkolenia personelu realizują je na dotychczasowych zasadach,
- beneficjenci, którzy nie zdecydowali się na uwzględnienie w projekcie szkoleń personelu lub zadanie to, nie było przewidziane Regulaminem konkursu, zobowiązani są do delegowania pracowników na szkolenia organizowane przez ABM.
W celu ujednolicenia Standardu a jednocześnie zapewnienia prawidłowej oceny stopnia uzyskania zakładanych efektów oraz postępu realizacji projektów wskaźniki jakościowe i ilościowe, które różniły się pomiędzy kolejnymi edycjami konkursów, zostały wyodrębnione ze Standardu i zachowane w formie załączników dedykowanych konkretnej edycji.
Pliki do pobrania
- Modelowy Standard CWBK 2.0 pdf, 600.34 KB, 16.01.2023
- Załącznik nr 1 do Standardu_CWBK ABM-2020-3 pdf, 143.96 KB, 16.01.2023
- Załącznik nr 1 do Standardu_CWBK ABM-2021-4 pdf, 144.68 KB, 16.01.2023
- Załącznik nr 1 do Standardu_OnkoCWBK ABM-2021-6 pdf, 227.23 KB, 16.01.2023
- Załącznik nr 2 do Standardu CWBK - harmonogram szkoleń pdf, 204.81 KB, 16.01.2023