Konkurs na opracowanie i rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu, leków generycznych i leków biopodobnych
Cel i przedmiot konkursu
Celem Konkursu jest udzielenie wsparcia finansowego producentom produktów leczniczych w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych dotyczących opracowania i rozwoju innowacyjnych rozwiązań w obszarze produktów leczniczych, które w perspektywie maksymalnie 3 lat od zakończenia realizacji Projektu doprowadzą do Komercjalizacji nowoopracowanych produktów leczniczych.
Możliwe jest składanie Wniosków dotyczących Projektów znajdujących się w różnych fazach rozwoju – zarówno tych będących w fazie pomysłu, jak i Projektów wymagających przeprowadzenia np. tylko prac rozwojowych.
Termin składania wniosków
31 maja 2022 r. – 31 sierpnia 2022 r.
Alokacja przeznaczona na konkurs
150 mln PLN
Minimalna wartość Projektu
2 mln PLN
Maksymalna wartość Projektu
20 mln PLN
Wnioskodawcy
Wnioski w ramach Konkursu mogą składać zarówno Wnioskodawcy jednopodmiotowi, jak i Konsorcja. Wnioskodawcą jednopodmiotowym i Liderem Konsorcjum musi być przedsiębiorstwo, a pozostali członkowie mogą stanowić podmioty, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Agencji Badań Medycznych (m.in. instytucje naukowe i podmioty lecznicze).
Przedmiotem Konkursu są produkty lecznicze, takie jak:
- leki generyczne,
- leki biopodobne,
- nowe postaci leków o modyfikowanym uwalnianiu (ang. modified release dosage forms),
- nowe postaci farmaceutyczne produktów leczniczych opartych o dopuszczone do obrotu substancje czynne,
- produkty lecznicze złożone (ang. fixed combination products).
Dofinansowaniu podlegają:
- badania podstawowe,
- badania przemysłowe,
- prace rozwojowe,
- dodatkowo przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą wnioskować o dofinansowanie na usługi doradcze.
Intensywność dofinansowania dla poszczególnych podmiotów na poszczególny rodzaj prac w Projekcie wynika z przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej.
Wymóg komercjalizacji
Niezależnie od fazy początkowej w jakiej znajduje się Projekt, musi on zakończyć się wdrożeniem produktu leczniczego do produkcji seryjnej w ramach:
- własnej działalności gospodarczej Beneficjenta lub
- w ramach działalności gospodarczej podmiotu trzeciego (udzielenie licencji podmiotowi trzeciemu przez Beneficjenta lub sprzedaż praw podmiotowi trzeciemu przez Beneficjenta).
Sposób składania wniosków
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji https://konkurs.abm.gov.pl/#/.
Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres mailowy: komercyjne@abm.gov.pl.