72.Warsztaty dla organizacji pacjenckich pt. „Pacjent w badaniach klinicznych – świadoma zgoda”

Informacje ogólne

Kategoria szkolenia
Badania kliniczne
Obszar
kliniczne
Forma
szkolenia
Liczba godzin
4
Cena
bezpłatne
Odbiorca
inne

Szanowni Państwo,

Agencja Badań Medycznych zaprasza przedstawicieli organizacji pacjenckich do udziału w warsztatach pt. Pacjent w badaniach klinicznych – świadoma zgoda”  w formie hybrydowej (stacjonarnie bądź on-line). Ilość uczestników na warsztaty stacjonarne jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty stacjonarne odbędą się w siedzibie Agencji Badań Medycznych w Warszawie ul. Moniuszki 1A. Organizator potwierdzi formę uczestnictwa po zakończeniu rekrutacji. 

Celem warsztatów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat:

 • procesu uzyskiwania świadomej zgody,
 • praw i obowiązków uczestnika badania klinicznego,
 • skutecznej komunikacji, pomiędzy lekarzem a pacjentem.

 

Program

„Pacjent w badaniach klinicznych – świadoma zgoda”

20.04.2023 r. godz. 10.00

 

10.00 – Powitanie uczestników spotkania

 

10.05 – Część I. – Piotr Sawicki- Head of Patient Recruitment MICS

 1. Formularz świadomej zgody i informacja dla pacjenta;
 2. Rodzaje formularzy świadomych zgód;
 3. Uzyskiwanie świadomej zgody jako proces;
 4. Aspekty prawne podpisania świadomej zgody;
 5. Aspekty praktyczne podpisania świadomej zgody.

 

11.05 – Część II.  – Maciej Janiec – Specjalista ds. badań klinicznych w ABM

 1. Prawa i obowiązki uczestnika badania klinicznego.

 

11.35 – Przerwa

 

12.00 – Część III. – Dariusz Żebrowski- Członek Zarządu GCPpl

 1. Specyfika komunikacji lekarz – pacjent;
 2. Jak czytać treść świadomej zgody i informacji o badaniu, aby zrozumieć?
 3. Jak upewnić się, że rozumiem treść świadomej zgody i informacji o badaniu?
 4. Najistotniejsze informacje w dokumencie świadomej zgody i informacji o badaniu;
 5. Jakie pytania zadać lekarzowi po zapoznaniu się z treścią świadomej zgody i informacją o badaniu?

 

12.45 – Część IV. dr n. med. Rafał Staszewski, MBA Z-ca Prezesa ds. finansowania badań w ABM

 1. O czym chciałbym usłyszeć przed podpisaniem świadomej zgody? – warsztaty z udziałem organizacji pacjentów z wypracowaniem rekomendacji dla badaczy

 

13.30 – Zakończenie  

 

 

Prowadzący

Maciej Janiec

Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz studiów podyplomowych z obszaru badań klinicznych realizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego. Od początku kariery zawodowej związany z rynkiem badań klinicznych. W 2021 roku rozpoczął pracę w Agencji Badań Medycznych oraz został Europejskim Korespondentem ECRIN.

Piotr Sawicki

Absolwent i wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem badań klinicznych związany od lat dziewięćdziesiątych zajmując się działalnością Ośrodków Badawczych oraz rekrutacją i retencją pacjentów. Współtwórca Centrum Medycznego Osteomed oraz Centrum Badań Klinicznych. Ekspert w zakresie planowania i realizowania kampanii rekrutacji pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej komunikacji i poprawności języka. W latach 2012 - 2019 Head of Patient Engagement w firmie Synexus, w latach 2019-2023 Kierownik Działu Badań Klinicznych w Centrum Medycznym CMP, Head of Global SMO MICS, a obecnie Kierownik Działu Badań Klinicznych w Luxmed Onkologia.

Członek stowarzyszenia GCpl odpowiedzialny za grupę edukacyjną Ambasadorów Badań Klinicznych. Chairman Komitetu Organizacyjnego EU SCRS . Wielokrotny prelegent podczas międzynarodowych konferencji dotyczących działalności Ośrodków i rekrutacji pacjentów.

dr n. med. Rafał Staszewski

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie: Public Relations w Praktyce na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Zarządzanie Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pracował na stanowiskach menedżerskich w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu (obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu) oraz Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję kanclerza oraz dyrektora generalnego. W szpitalu był odpowiedzialny m.in. za obszar badań klinicznych, natomiast na Uczelni m.in. za projekty rozwojowe i inwestycyjne. Był także członkiem Rady Agencji Badań Medycznych. Współautor i kierownik jednego z większych projektów zdrowotnych w onkologii finansowanych ze środków norweskich i EOG.  

Członek Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Współpracował przy projektach konsultingowych i szkoleniowych m.in, z Urzędem Marszałkowskim, z Wielkopolskim Centrum Zdrowia Publicznego, z DGA S.A. Współautor jednego z ogólnopolskich rankingów szpitali. Redaktor książek poświęconych problematyce organizacji ochrony zdrowia, badań klinicznych i autor prac w czasopismach i podręcznikach akademickich. Prowadził zajęcia dla studentów Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz studiach podyplomowych. Trener w licznych ogólnopolskich szkoleniach dotyczących problematyki badań klinicznych oraz zarządzania w ochronie zdrowia.

Dariusz Żebrowski

Z wykształcenia magister elektrotechniki. Ukończył studia podyplomowe „Systemy Baz Danych” na Politechnice Poznańskiej, „Podatkowe i Niepodatkowe Obciążenia Przedsiębiorstw” w Szkole Głównej Handlowej, „Metodologia Badań Klinicznych” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem” na Akademii Leona Koźmińskiego. Przez wiele lat uczestniczył i prowadził projekty informatyczne zarówno wdrożeniowe jak i integracyjne. Zaprojektował i wdrożył system informatyczny dla urzędów pracy byłego województwa wałbrzyskiego, był Zastępcą Pełnomocnika Krajowego Urzędu Pracy ds. wdrożeń systemu informatycznego PULS, kierował projektem sytemu kart lojalnościowych dla PKN Orlen, pracował jako Senior Project Manager w PeKaO SA. i p.o. Dyrektora Biura Projektu CSI w banku BGŻ. Ojciec chorego na Dystrofię Mięśniową Duchenne’a Wojtka. Z uwagi na konieczność opieki nad synem zrezygnował z pracy. Od ośmiu lat uczestniczy z synem w badaniach klinicznych w Paryżu, gdzie ostatnie cztery lata syn testuje badany produkt leczniczy o nazwie Givinostat. Pasjonat rynku badań klinicznych, propaguje wśród rodziców dzieci chorych na DMD wiedzę o badaniach klinicznych, nowych lekach i samej chorobie. Od roku 2020 jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl), gdzie jest Ambasadorem Badań Klinicznych i członkiem Grupy ds. Chorób Rzadkich.

Uwagi

Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania przez tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM). Bardzo prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby na adres e-mailowy: szkolenia@abm.gov.pl do dnia 22.03.2023 r.

Udział w szkoleniu będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z komunikatami wyświetlanymi w trakcie rejestracji oraz po jej dokonaniu. Otrzymanie wiadomości z potwierdzeniem zapisu na dane szkolenie jest jednoznaczne z tym, że rejestracja przebiegła prawidłowo i znaleźli się Państwo na liście uczestników.

Na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym otrzymają Państwo link do spotkania.

Ilość uczestników jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku zgłoszeń otrzymanych po 12.04.2023 r. - udział w wydarzeniu możliwy jest tylko w formule online.

Weź udział w szkoleniu, zarejestruj się

Nie ma jeszcze ustalonych termnów szkolenia? Zarezerwuj miejsce.

do góry