68.Szkolenie pt. „Biomedyczne badania naukowe – jak zacząć i zdobyć grant?”

Informacje ogólne

Kategoria szkolenia
Badania kliniczne
Obszar
kliniczne
Forma
szkolenia
Liczba godzin
5
Cena
bezpłatne
Odbiorca
inne

Szanowni Państwo,

Agencja Badań Medycznych zaprasza studentów kierunków medycznych, w szczególności kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego do udziału w szkoleniu on-line pt. „Biomedyczne badania naukowe – jak zacząć i zdobyć grant?”  i poznania możliwości pozyskania grantów na działalność naukowo-badawczą.

Szkolenie realizowane jest we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach projektu Pakiet dla Młodych – wzmocnienie kompetencji.

Szkolenie odbędzie się w trzech terminach (do wyboru): 

 • 17.04.2023 r.,
 • 26.04.2023 r.,
 • 12.05.2023 r. 

Program

„Biomedyczne badania naukowe – jak zacząć i zdobyć grant?”

 

10.00 – Powitanie uczestników spotkania

10.05 – Część I.

Prelegent: dr inż. Zuzanna Nowak-Życzyńska- Główny specjalista ds. analizy danych i projektów strategicznych
Metodologia, typy i rodzaje badań biomedycznych

 1. Metodologia badań;
 2. Paradygmat ilościowy i jakościowy w badaniach;
 3. Rodzaje badań: obserwacyjne, eksperymentalne;
 4. Perspektywa czasowa w badaniach: retrospektywne, przekrojowe, prospektywne;
 5. Typy badań i ich charakterystyka: opis przypadku, seria przypadków, badania kliniczno-kontrolne, badania kohortowe, randomizowane badania kontrolne, przeglądy systematyczne, metaanalizy;
 6. Wybór metod i narzędzi badawczych.

11.30 – Część II.

  Prelegent: Łukasz Pronicki - Starszy specjalista ds. badań klinicznych

Projekt badawczy, czyli od pomysłu do realizacji badania klinicznego Gdzie szukać informacji o grantach i jak zorganizować budżet badania?

 1. Formułowanie problemów badawczych, celów i hipotez;
 2. Przegląd literatury;
 3. Tworzenie protokołu badań;
 4. Komisja bioetyczna;
 5. Rejestracja badania;
 6. Plan realizacji i podział zadań;
 7. Etapy realizacji badań: zbieranie, porządkowanie, analiza, interpretacja, opracowanie.
 8. Konkursy ABM.

13.30 – Przerwa

14.00 –Część III.

Prelegent: mgr, MBA, r.pr. Magdalena Filipkiewicz- Kierownik Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Instytut CZMP

Eksperyment medyczny a badanie kliniczne – uwarunkowania etyczno-prawneJak odróżnić eksperyment medyczny od badania klinicznego?

14.30 – Dyskusja

 

Prowadzący

Magdalena Filipkiewicz

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi. Ukończyła także podyplomowe Studium z Prawa Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zdobywała w kancelariach prawnych oraz centralnych urzędach administracji publicznej, zarówno na szczeblu rządowym ( Łódzki Urząd Wojewódzki), jak i samorządowym (Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego). Pracowała jako prawnik w Departamencie Prawnym Urzędu Komunikacji Elektronicznej, następnie w Departamencie Prawnym Urzędu Zamówień Publicznych. Pracowała także w renomowanych kancelariach prawnych zajmujących się obsługą podmiotów leczniczych oraz koncernów farmaceutycznych (m.in. Pfizer). Wiedze tym zakresie poszerzyłam na studiach Master of Business Administration - Clinical research.

Prowadziła szkolenia m.in. z zakresu odpowiedzialności lekarskiej (m.in. we współpracy z Kliniką Pediatryczną). Autorka publikacji m.in. dla Medycyny Praktycznej. Obecnie kierownik Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.

Dr inż. Zuzanna Nowak-Życzyńska

Zajmuje się biostatystyką oraz zagadnieniami z obszaru genetyki molekularnej i inżynierii genetycznej. Na macierzystej uczelni – SGGW uzyskała stopień doktora – specjalizacja genetyka molekularna. Przez wiele lat prowadziła zajęcia ze statystki w badaniach przyrodniczych i medycznych oraz bioinformatyki. Jest współautorką licznych artykułów z obszaru biologii i medycyny. Od listopada 2021 pracuje w Dziale Nauki ABM jako Główny specjalista analiz danych i projektów strategicznych. W ramach pracy odpowiada min. za powstanie założeń konkursu na wyroby medyczne wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) oraz powstanie Strategii medycyny translacyjnej.

Łukasz Pronicki

Ukończył studia na kierunku Farmacja, na Wydziale Farmaceutycznym UM w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu zdobywał doświadczenie zawodowe w obszarze badań klinicznych, pracując dla polskich firm farmaceutycznych. Od listopada 2020 roku pracuje w ABM w CRBK, przyczyniając się do rozwoju komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce. W ramach dotychczasowej działalności prowadził szkolenia kaskadowe oraz realizował projekty współfinansowane prze NCBIR.

Uwagi

Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania przez tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM). Bardzo prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby na adres e-mailowy: szkolenia@abm.gov.pl do dnia 17.03.2023 r.

Udział w szkoleniu będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Prosimy o dokładne zapoznanie się z komunikatami wyświetlanymi w trakcie rejestracji oraz po jej dokonaniu. Otrzymanie wiadomości z potwierdzeniem zapisu na dane szkolenie jest jednoznaczne z tym, że rejestracja przebiegła prawidłowo i znaleźli się Państwo na liście uczestników.

Na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym otrzymają Państwo link do spotkania.

Liczba uczestników jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Weź udział w szkoleniu, zarejestruj się

 • Agencja Badań Medycznych

  11/ABM-2023

  17.04.2023 10:00 - 14:30
  Szkolenie internetowe
  Platforma internetowa
  PL
  bezpłatne
  Brak miejsc
 • Agencja Badań Medycznych

  12/ABM-2023

  26.04.2023 10:00 - 14:30
  Szkolenie internetowe
  Platforma internetowa
  PL
  bezpłatne
  Brak miejsc
 • Agencja Badań Medycznych

  13/ABM-2023

  12.05.2023 10:00 - 14:30
  Szkolenie internetowe
  Platforma internetowa
  PL
  bezpłatne
  Liczba wolnych miejsc: 20
 • Nie odpowiada Ci termin? Sprawdź inne możliwości.

do góry