Badanie własne ABM dotyczące substancji uzależniających w polskiej populacji z pozytywną opinią Komisji Bioetycznej
Komisja Bioetyczna ds. Badań Naukowych przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu badania własnego pn.: Analiza rozpowszechnienia i czynników związanych z używaniem wybranych substancji uzależniających w polskiej populacji – NIKO, pod kierunkiem głównego badacza dra hab. Łukasza Balwickiego.
Głównym celem badania jest dostarczenie rzetelnych danych dotyczących bieżącej sytuacji związanej z nowymi wyrobami nikotynowymi w Polsce. Badanie będzie składało się z trzech modułów i wykorzystywało metodologię kwestionariuszową. Pytania bazujące na międzynarodowych narzędziach badawczych będą dostosowane do kontekstu polskiego na podstawie badania jakościowego - pogłębionych wywiadów indywidualnych wśród grup wrażliwych, przeprowadzonego jako pierwszy etap w projekcie. Po walidacji narzędzi i procedur w badaniu pilotażowym głównym etapem badania będzie badanie ilościowe przeprowadzone na reprezentatywnej dla społeczeństwa polskiego grupie uczestników.
Projekt prowadzony jest we współpracy z zespołem badawczym, którego członkowie to naukowcy z uniwersytetów medycznych w Gdańsku, Łodzi i Poznaniu. Nad jakością i rzetelnością projektu czuwa Rada Naukowa, a konsultacje metodologiczne zapewnia zespół z Roswell Comprehensive Cancer Center, który prowadzi od 2013 roku podobne badanie w Stanach Zjednoczonych na zlecenie Food and Drug Administration. Wyniki tego projektu będą podstawą do wprowadzania ograniczeń wiekowych, regulacji sprzedaży i reklamowania nowych wyrobów nikotynowych.