Podsumowanie szkolenia pt. „Pielęgniarka w badaniach klinicznych”
Badania kliniczne pełnią istotną rolę w rozwoju współczesnej medycyny. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym aspektem przeprowadzanych badań jest bezpieczeństwo pacjenta oraz poszanowanie jego praw. Pacjent powinien czuć się zaopiekowany i mieć świadomość, że jego dobro stawiane jest jako priorytet. Dlatego tak ważną rolę w badaniu klinicznym pełnią pielęgniarki, które odpowiadają m.in. za bezpośrednim kontakt z pacjentem.
Zadaniem pielęgniarki badaniowej jest pomoc badaczom w przeprowadzaniu badania, np. poprzez zbieranie wstępnego wywiadu od pacjenta czy przeprowadzanie podstawowych badań, określonych szczegółowo w protokole badania. Pielęgniarka prowadzi również część dokumentacji badaniowej, często pełni także rolę koordynatora badania. Dodatkowo, zgodnie z Ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi Art. 37. ust. 1 pkt 3 pielęgniarka albo położna, posiadająca dyplom ukończenia studiów na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo może pełnić nową rolę, a mianowicie zajmować stanowisko głównego badacza w badaniu klinicznym. Istotnym jest więc, aby pielęgniarki posiadały aktualną wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, dotyczącą badań klinicznych.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Agencja Badań Medycznych we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl) zorganizowała pierwszą edycję cyklu szkoleń pn. Pielęgniarka w badaniach klinicznych. Szkolenie było podzielone na trzy spotkania. Dwa pierwsze miały miejsce 21 lutego oraz 7 marca 2023 r. i zostały zrealizowane w formie on-line na platformie Zoom. Na ostatnie, trzecie spotkanie została przeprowadzona dodatkowa rekrutacja spośród uczestników, którzy brali udział zarówno w pierwszym, jak i drugim spotkaniu, będących pielęgniarkami/pielęgniarzami z aktualnym prawem wykonywania zawodu, i odbyło się ono 22 kwietnia 2023 r. stacjonarnie, w Warszawie.
Podczas dwóch pierwszych spotkań zostały omówione m.in. podstawowe informacje na temat badań klinicznych, podstawy Dobrej Praktyki Klinicznej oraz różnice pomiędzy codzienną praktyką lekarską/pielęgniarską a badaniem klinicznym. Przeanalizowano również istotne z punktu widzenia badań klinicznych dokumenty. Trzecie spotkanie miało natomiast formę warsztatu i dotyczyło analizy i planowania procedur pielęgniarskich, obsługi systemów oraz pracy z produktem badanym.
W roli prelegentów wystąpili: I szkolenie on-line - Maciej Janiec (ABM), Beata Maciejewska (GCPpl),
II szkolenie on-line - Ernest Szubert (GCPpl), Bartłomiej Bączek (GCPpl), III szkolenie stacjonarne - Anna Jachna (GCPpl), Anna Jakubiec (GCPpl).
Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego mamy nadzieję, że nabyta podczas nich wiedza przełoży się na wzrost kwalifikacji wśród pielęgniarek/pielęgniarzy związanych z branżą badań klinicznych.
Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za aktywny udział w szkoleniu.