Agencja Badań Medycznych

https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/2908,Wspolpraca-miedzynarodowa-ABM-w-zakresie-badan-nad-nowymi-wyrobami-nikotynowymi.html
12.12.2024, 17:43

Współpraca międzynarodowa ABM w zakresie badań nad nowymi wyrobami nikotynowymi

Z uwagi na dynamiczny rozwój rynku wyrobów nikotynowych oraz rosnące zainteresowanie społeczne i naukowe ich wpływem na zdrowie, Agencja Badań Medycznych (ABM) zainicjowała badanie własne o akronimie NIKO. Projekt ten skupia się na ocenie epidemiologicznej używania nowych wyrobów nikotynowych w Polsce, w tym e-papierosów, tytoniu podgrzewanego i saszetek nikotynowych. W lipcu 2023 r. rozpoczęto realizację tego badania, które ma na celu dostarczenie reprezentatywnych danych na temat wzorców używania tych produktów w kraju. Wyniki badania będą podstawą do stworzenia polityki zdrowotnej i regulacji związanych z ich sprzedażą oraz marketingiem.

Sympozjum w USA: Reprezentacja ABM

W ośrodku badawczym Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo po raz czwarty odbyło się Marie Sklodowska-Curie Symposium on Cancer Research and Care. W trakcie tegorocznego spotkania (25–27 września 2024 r.), polscy naukowcy mieli okazję zaprezentować wyniki badań projektu NIKO oraz nawiązać współpracę z ekspertami z różnych dziedzin.

Podczas wydarzenia prof. Wojciech Fendler, prezes ABM podkreślił wagę międzynarodowej współpracy: Udział w tym sympozjum to dla nas doskonała okazja do nawiązania dialogu z czołowymi badaczami w dziedzinie zdrowia publicznego i onkologii. Dzięki współpracy z amerykańskimi ośrodkami, możemy wzbogacać nasze badania o nowe perspektywy dla stworzenia nowoczesnej i skutecznej polityki zdrowotnej wobec wyrobów nikotynowych w Polsce.

Współpraca naukowa i prewencja zdrowotna

Główny badacz badania NIKO, dr hab. Łukasz Balwicki  prof. GUMed, zaprezentował wstępne wyniki badań jakościowych dotyczących wzorców użytkowania nowych wyrobów nikotynowych w Polsce. W trakcie swojej prezentacji w Roswell Park omówił także wyzwania i możliwości stojące przed Polską w kontekście prewencji zdrowotnej. Wystąpienie to wywołało szeroką dyskusję, w której wzięli udział również specjaliści z Roswell Park, amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Onkologii. Wymiana doświadczeń dotyczyła metodologii badań oraz najlepszych praktyk w zakresie edukacji publicznej na temat ryzyka zdrowotnego wynikającego z używania wyrobów nikotynowych.

Podczas sympozjum prof. Tomasz Zdrojewski, członek Rady Naukowej projektu NIKO, podkreślił konieczność współpracy interdyscyplinarnej w zakresie prewencji chorób niezakaźnych.

Wizyta studyjna w Roswell Park Comprehensive Cancer Center

Sympozjum stanowiło również okazję do zorganizowania wizyty studyjnej zespołu badawczego ABM w Departamencie Zachowań Zdrowotnych Roswell Park. Delegacja w składzie Łukasz Błoch, dr Katarzyna Gustavsson, prof. Łukasz Balwicki, dr Anna Tyrańska-Fobke i mgr Julia Nowicka miała możliwość zapoznania się z najnowszymi projektami, takimi jak PATH (Population Assessment of Tobacco and Health) oraz CROFT. Kierownik jednostki, prof. Andrew Hyland, przedstawił założenia projektu PATH i podzielił się doświadczeniami w prowadzeniu badań na reprezentatywnej grupie mieszkańców USA. Prof. Hyland oraz prof. Maciej Goniewicz, którzy pełnią funkcje konsultantów w projekcie NIKO, oferują polskiemu zespołowi cenne wsparcie w zakresie metodologii i analiz.

Podsumowanie

Sympozjum w Roswell Park Comprehensive Cancer Center oraz zainicjowana tam współpraca międzynarodowa otwierają nowe perspektywy dla polskich badań nad używaniem wyrobów nikotynowych. Projekt NIKO, realizowany przez ABM jako badanie własne, przyczynia się do zrozumienia zjawiska używania tych produktów w Polsce i dostarcza fundamentów dla kształtowania polityki zdrowotnej. Współpraca z amerykańskimi instytucjami badawczymi zapewnia ABM wsparcie merytoryczne, a kolejne sympozjum, zaplanowane na przyszły rok w Warszawie, będzie okazją do kontynuowania owocnej wymiany doświadczeń z ekspertami z całego świata.

Opcje strony