Agencja Badań Medycznych

https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/1176,18-listopada-Swiatowy-Dzien-Raka-Trzustki.html
25.04.2024, 04:19

18 listopada - Światowy Dzień Raka Trzustki

Rak trzustki należy do nowotworów o najwyższej śmiertelności - 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi w Polsce tylko 6-7 proc., a rok od postawienia diagnozy przeżywa tylko 25 proc. chorych. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i oporności chemioterapię. Obchodzony dziś Światowy Dzień Raka Trzustki jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi na konieczność poszukiwania innowacyjnych metod leczenia tej choroby.

Jednym z projektów w tym obszarze, który otrzymał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych jest badanie kliniczne prowadzone przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z partnerem zagranicznym z Danii (Zealand University Hospital, Department of Clinical Oncology and Palliative Care). W projekcie pn.: Wpływ nieodwracalnej elektroporacji wapniowej, elektrochemioterapii oraz elektroporacji (IRE-CaCl2, ECT oraz IRE) na jakość życia oraz przeżycie wolne od progresji u chorych na raka trzustki, zespół badaczy pod kierownictwem prof. dr hab. Wojciecha Kielana pracuje nad nowatorską metodą leczenia raka trzustki polegającej na destabilizacji błony komórkowej komórki nowotworowej i zwiększeniu jej przepuszczalności dla leków (chemioterapeutyki lub jony wapnia).

Założeniem badania jest pojawienie się nowej technologii medycznej pod postacią elektroporacji wapniowej (CaCl2) w leczeniu raka trzustki u pacjentów ze złym rokowaniem, która poprawi skuteczność leczenia, wydłuży życie pacjentów i poprawi ich jakość życia. 

Jest to metoda innowacyjna łącząca ze sobą metodę niefarmakologiczną jaką jest elektroporacja z nowym zastosowaniem jonów wapnia, poza charakterystyką leku, w terapii przeciwnowotworowej zarówno u pacjentów z rozpoznaniem „de- novo” jak i dla pacjentów dla których standardowe metody leczenia nie działają. Nowatorskie jest również połączenie elektroporacji z dożylnym podaniem bleomycyny w należnej dawce, co tworzy nową metodę leczniczą jaką jest elektrochemioterapia. 

 

Opcje strony